Co nebo kdo je Great Taste Awards?

Pokračování vysvětlování toho, co jsou zač, odkud se berou a co znamenají různá ocenění a jakou mají váhu? Na následujících řádcích se můžete dočíst o další soutěži oceňující vynikající omáčky a to o Great Taste Awards.

                                                                                                                        

 

Odkud se tu vzali a co dělají?

Ať chceme, nebo ne Anglie má prim v mnoha věcech a pochází odsud mnoho trendů. Jedním z nich je právě soutěž pojmenovaná Great Taste Awards (doslovný překlad by byl ocenění skvělých chutí) od publikační společnosti The Guilt of Fine Food (Cech dobrého jídla).

Úvodem by bylo dobré si asi srovnat pojmy, a začít tím, co je to vůbec cech? Jedná se o řemeslnické, obchodnické nebo zájmové sdružení, které hájí práva a zájmy svých členů, dohlíží na jakost, cenu a s tím spojené aktivity. U nás také existuje spousta cechů, ale je dobré si říct, že už nejsou tak populární, jako dříve.

Tedy Cech dobrého jídla (The guilt of Fine Food), který vznikl již v 90tkách v Anglii (ano minulého století, 1990), se v roce 1995 rozhodl zřídit soutěž a dávat ocenění, aby lidé mohli jednodušeji identifikovat kvalitní produkty. Jedním z původních myšlenek bylo i pomoct novým, malým a začínajícím podnikům, aby se dostali do povědomí a udělali si díky tomu reklamu. V prvním ročníku se přihlásilo do soutěže jen asi 100 produktů a na posuzování stačilo 12 porotců. Letošní ročník je již omezen na 12 500 produktů, které posuzuje kolem 500 porotců. Porotci jsou vybráni z řad kritiků jídla, šéfkuchařů, nákupčích různých firem a novinářů.

Každý produkt, který je do soutěže registrován dostane zpětnou vazbu, a ti šťastnější z nich ocenění. Lze získat 1⭐️, 2⭐️⭐️, či 3⭐️⭐️⭐️ hvězdy a nejlepší produkt získá „zlatou vidličku“ (The Golden Fork), aneb nejlepší může být jen jeden produkt. Samotné posuzování probíhá metodou, kdy jednotliví porotci nevidí originální balení, ani výrobce, a tedy se jedná opravdu o nezávislou zpětnou vazbu. Je samozřejmě otázkou, jak jsou ovlivněny chutěmi, na kterých jsou odkojeni? Přece jen jsme zvyklí každý národ na něco jiného, i když se každým rokem rozšiřují novinky napříč světem a gastro scéna v posledních dekádách děla mílové kroky. Dalším otazníkem je právě vnímání těchto ocenění v našich končinách. Mezi lidmi pohybujícími se v osvícených kruzích se opravdu jedná v podstatě o „Oskary za gastronomii“. Nicméně obecné povědomí o této soutěži je v českých luzích a hájích pořád poměrně malé. A proto bychom rádi přidali kamínek do této pyramidy osvěty, a snad i tobě přineseme nějakou zajímavou informaci.

Jak jsme se umístili 🏆?

Soutěže jsme se účastnili několikrát a podařilo se nám získat právě 1 hvězdu⭐️ .

V roce 2021: Harissa

V roce 2022: Moravská salsa