Chiltepin - pramáti všech chilli papriček

Když si pochutnáváš na pálivém, anebo se jdeš podívat na zahrádku, jak tvoje chilli papričky mění na slunci barvu, možná ti občas probleskne hlavou, kde se tu ty pálivé potvory vzaly? Jasně, jsou z Ameriky, ale která paprička byla ta první, ta první pálivá🔥

                                                                                                                  

Chiltecpíntl neboli Chiltepin

 Ať už si zapálený chillimilovník nebo zelenáč, určitě ti je jasné, že chilli papričky jsou tady s námi na světě už tisíce let. A podle mnoha zdrojů je jednou z prvních (nejen) chilli papriček tzv. Chiltepin, někdy též nazývána také jako pramáti chilli papriček.

Jméno Chiltepin pochází z aztéckého jazyka nahuatl. Je to slovo kombinující chil-, tedy "chilský pepř", a -tecpintl, tedy "blecha". Chiltecpíntl (vyslovuje se "čiltekpíntl") se překládá jako "bleší čili" a je to kvůli drobné velikosti plodů papriky. Toto slovo bylo převzato do španělštiny a postupně zkomoleno na chiltepin.

Dle nejnovějších studií byl Chiltepin první cíleně pěstovanou chilli papričkou v oblasti Mexika a jihu USA. Tyto studie naznačují, že ji lidé využívali již před 7000 - 9000 lety př.n.l. Byla nalezena spolu se zbytky kukuřice, dýně a dalších rostlin pocházejícih z této oblasti a je předkem všech moderních druhů chilli papriček. 

 

Kde roste, jak vypadá a jak moc pálí?

Jak vypadá jsme si naznačili již výše, ale trochu se na ni podíváme blíže. Její výskyt je v současné době poměrně rozsáhlý, od jihu USA po sever Jižní Ameriky, ale tradiční výskyt je jen jeden. Pálivostí se dá přirovnat k papričkám Cayenne, ale má pár odlišností a zajímavostí.

                                                                                                        

Tradiční výskyt, kde stále roste divoce, je severovýchod Mexika a jih USA (především Texas). Zde je chráněnná v rozsáhlých areálech národních parků. Chiltepin je dokonce jmenována domorodou papričkou Texasu. Dále se rozšířila do Střední Ameriky, a až dokonce do Kolumbie a Karibských ostrovů. 

Je to keř běžně cca metr, někdy ale i 3 nebo 4 metry vysoký, s drobnými plody. Ty bývají kulaté až elipsovité. Barvu mají od zelené po červenou až po téměř černou. Vyskytuje se spíše na písčitých stanovištích s málo vláhy, nicméně nějakou vodu potřebuje. Je to trvalka, ve výjimečných případech se může dožít i 50-ti let. 

Co je na této chilli papričce nejzajímavější, to je její pálivost, rozsah naměřených jednotek SHU je u ní totiž od 50 000 do 100 000, její pal je rychlý a intenzivní, ale stejně jak rychle přijde, tak i odezní. Je to zkrátka divoký druh se vším všudy. Větší pálivost má v období větších dešťů, naopak v sušších letech je slabší. Lidé si je hodně pletou s papričkou pequin, která se ale vyvinula právě z Chiltepinu. Tato paprička je také velmi oblíbená, nicméně má jiný ,oválný tvar do špičky, pálivost je zhruba poloviční a nastupuje pomalu a rozvíjí se. 

                                                                                     

Kde bych ji sehnal?

Semínka se dají sehnat na internetu poměrně snadno, jen pozor aby vám neposlali místo Chiltepinu Pequin, jsou si velmi podobné. Sušené se dají sehnat už hůře, ale když hodně pohledáte, v Evropě určitě nějaký obchod, který je dováží seženete. 

 

Teď už jen zbývá vyzkoušet 😊.