Zajímavosti, novinky a recepty z chilli.

Rod Capsicum

18.01.2018 | O chilli

Dle dostupných zdrojů pochází tento rod z tropické oblasti Jižní Ameriky a zahrnuje asi 27 druhů, z nichž 5 nejvýznamnějších se používá v čerstvém stavu a jako koření. Z podrobnějších výsledků archeologických výzkumů je pak patrné, že rod Capsicum je z Bolívie a můžeme ho dále rozdělit právě na 5 již zmíněných nejvýznamnějších druhů a to: Capsicum annuum, Capsicum baccatum, Capsicum chinense, Capsicum frutescens a Capsicum pubescens. V níže přiložené tabulce č. 1 naleznete celkovou vědeckou klasifikaci a v tabulce č. 2 se nachází místa domestikace jednotlivých druhů. 

Tabulka č. 1: Vědecká klasifikace rodu Capsicum

ŘÍŠERostliny (Plantae)
PODŘÍŠECévnaté rostliny (Tracheobionta)
ODDĚLENÍKrytosemenné (Magnoliophyta)
TŘÍDAVyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘÁDLilkotvaré (Solanales)
ČELEĎLilkovité (Solanaceae)
RODPaprika (Capsicum)

Pro někoho může být zajímavostí, že rod Capsicum je ze stejného řádu a čeledi jako třeba rajče jedlé a lilek brambor.


Tabulka č. 2: Domestikace pěti nejvýznamnějších druhů rodu Capsicum

DruhDomestikace
C. annuumMexiko
C. baccatumBolívie
C. chinenseSeverní nížiny Amazonie
C. frutescensKaribská oblast
C. pubescensJižní Andy

Z tabulky je patrné, že domovinou těchto druhů chilli papriček je Jižní a Střední Amerika.

Capsicum annuum

Tento druh můžeme považovat za prapředka všech paprik, ať už sladkých či pálivých. Na internetových stránkách najdete tuto papriku také pod názvem setá nebo roční.

Capsicum baccatum

Jde o typický jihoamerický druh chilli papričky, jež se vyznačuje lehkou pálivostí končící nejčastěji na hranici 50 000 SHU, v českých internetových vodách ji můžete najít pod názvem paprika křídlatá nebo peruánská.

Capsicum chinense

Bezpochyby nejoblíbenější druh u konzumentů vysoce pálivých chilli papriček, hodnoty pálivosti se u této odrůdy pohybují v jednotkách přesahující 1 milion SHU(v případě druhů TMSR či Carolina Reaper i přes 2 miliony SHU). Jak už je z názvu patrné, lze si její název přeložit jako paprika čínská.

Capsicum frutescens

Druh chilli papriček, jehož nejznámějším zástupcem je odrůda Tabasco, je často udáván jako prapředek předchozího druhu C. chinense. Jedná se především o rozkladité keře s malými plody různých barev a zástupci tohoto druhy jsou především papričky s vysokou okrasnou hodnotou. Byl to nejspíše tvar keřů, který dal vzniknout českému názvu těchto chilli papriček, a to paprika křovitá.

Capsicum pubescens

Pětici „nej“ druhů uzavírá právě tento druh, neboť je výrazně odlišen od předchozích druhů. Tím výrazným odlišení je to, jak už možná z názvu někdo tuší, že listy a lodyhy těchto paprik pokrývají malé jemné chloupky, odtud také název paprika chlupatá. Další zajímavostí, je, že právě tento druh nejlépe prospívá v podhorských oblastech And a tak snáší i poměrně nízké teploty, ne však ty pod bodem mrazu. Pokud bychom měli přihodit ještě jednu zvláštnost, je to fakt, že tento druh ve svých plodech ukrývá tmavá semena, což se u jiného druhu paprik nenajdete. Hlavním zástupcem je chilli paprička Rocoto.

Zdejší stručná zmínka je příslibem toho, že všech pět výše zmíněných druhů, si každý týden rozebereme v novém článku. V příštím týdnu se tak můžete těšit na první z pětice nejvýznamnějších chilli papriček a to C. annuum.


Zdroj:

PERRY, L., DICKAU, BERMAN MJ. Starch fossils and the domestication and dispersal of chili pappers in the americas.Science. 2007, (315), 986-988. DOI: 10,1126 / science.1136914.

IBIZA, Vincente P., José BLANCA, Joaquín CAÑIZARES a Fernando NUEZ. Taxonomy and genetic diversity of domesticated Capsicum species in the Andean region. Genetic Resources and Crop Evolution. 2011, 2012(6). DOI: https://link.springer.com/article/10.1007/s10722-011-9744-z.


Rod Capsicum-1
Zpět